Задание за детска градина, училище и културен център.
Част от Образователен комплекс на ОЕБ “Шалом”
клиент
Организация на евреите в България “Шалом”за кого е
Еврейската общност в Българиялокация
София, България
Предизвикателство
Организацията на евреите в България "Шалом" се зае с изключително амбициозен проект: да построи нов комплекс, който да събере ясла, детска градина, училище и новият еврейски център в София. Това криеше множество сложни предизвикателства, но основното беше, че за първи път всички екипи, дейности, деца, ученици, и организации на "Шалом" трябваше да се съберат под един покрив. След падането на комунистическия режим в България еврейската общност в България се разраства непрекъснато, но поради ограниченото пространство тя използва много отделени по-малки сгради, които са разпръснати из цяла София; това не позволява на общността да функционира лесно като едно цяло. Нямаше яснота как да се подходи към създаването на такава огромна нова сграда, защото никой не можеше да си представи събирането под един покрив. В допълнение, последният проект от подобен мащаб за Шалом е било изграждането на Синагогата в София през 1909 г., което оказва големи очаквания и за новия комплекс.
Шалом искаха да проведат архитектурен конкурс, за да осигурят възможно най-добрия проект за сградата. Те бързо осъзнаха, че ключът към добрия резултат от конкурса е добре направено задание за проектиране. Общността обаче не беше сигурна как да опише нуждите си в един документ.
В този труден момент, Шалом ни възложи тази изключително важна задача–не само да съставим проектното задание за новия комплекс, но и да помогнем на самата общност да осъзнае по-добре нуждите си по отношение на пространството.
Основното предизвикателство от наша страна беше да разберем особеностите на българските евреи, техните корени, традиции и история и да създадем заданието така, че конкурсните предложения неминуемо да зачетат това богатство.
Дизайн решения
За да отговорим на предизвикателството, поставено ни от Шалом, разработихме многослоен процес на сътворчество, който имаше за цел да опознаем по-добре общността. Той включваше няколко нива на проучване:
- над 30 интервюта и задълбочени разговори и интервюта
- над 15 работилници за разкриване на скрити нужди и генериране на идеи с хора от всички възрасти и групи
- 6 посещения на значими за общността сгради
- срещи с повече от 150 души на възраст от 4 до 80 години с различни роли в общността
Бяхме предвидили и още нива на проучване: наблюдение и време "на терен", но поради локдауна на Covid-19 не успяхме да осъществим тази част от процеса ни.
Един от най-значимите резултати от нашите усилия беше осъзнаването, че общността няма нужда от три сгради, както бе предложено първоначално; вместо това тя се нуждае от един общ Дом за всички поколения. “Как да постигнем това” се превърна в основата и най-важно изискване на заданието за проектиране.
Създадохме многобройни диаграми и схеми не само на пространствата, но и на хората. Искахме да предадем на архитектите в конкурса това, което научихме и почувствахме за взаимовръзките и целите на общността. Картата на “заинтересованите страни” и функционалната диаграма представляват монументален труд в тази посока.
Имаше толкова много истории, които искахме да бъдат чути и запомнени по време на работата по проекта и да не се изгубят по време на фазите на проектиране. От Шалом смятаха, че нашата роля трябва да продължи и след самото създаване на заданието, и ни наеха да ги представляваме по време на по-късните етапи на проектирането. Бяхме консултанти на спечелилите конкурса архитекти и им помагахме да интерпретират целите на Шалом и да не губят от поглед основното значение на сградата. Отново разчитахме в голяма степен на съ-творчество с общността, за да гарантираме, че те разбират какво предлагат архитектите по отношение на функционалност. Тази двупосочна комуникация повлия и радикално промени към по-добро финалното разпределение на сградата.
Значимост
Стойността за Шалом не беше само създаването на добре обмислено проектно задание, въпреки че това беше необходимият резултат.
По пътя към създаването на заданието, те успяха да разберат по-добре как функционират като организация, да премахнат ненужното и да добавят това, което не знаеха, че им е необходимо. Това беше едно трансформиращо пътуване, което даде нов тласък на цялата общност.
Нещо повече–поради начина, по който беше замислен процесът, цялата общност беше активен участник в създаването на сградата и тази ангажираност се усещаше на много нива. Тя обедини всички зад една обща визия, която те припознаха като своя. Това от своя страна доведе до създаването на не просто лъскава нова сграда, а на истинско пространствено въплъщение на група хора, истински свързани от ценностите и грижата един за друг– един дом.
Екип:
урб. Деспина Кънева