STEM Хъб "Следващо ниво".
клиент
Първо ОУ "Никола Вапцаров"за кого е
Ученици и учители от началното училищелокация
Берковица, България
Предизвикателство
5 години след откриването на “Лабораторията за Млади иноватори” за ученици от първи до четвърти клас, екипът на училището се обърна към нас с идеята да разработим STEM хъб за по-големите ученици - от пети до седми клас - като част от стратегически план за реновация на северното крило на сградата. Пространството се намира на втория етаж и се състои от две учебни и две складови помещения.
Идеята на хъба е да стимулира целенасочено проектно-базираното обучение в сферата на роботиката и дигиталните науки, като в същото време цели да развива презентационни умения, работа в екип и комуникация. Учителите изискаха да имат собствено пространство, където да могат да планират заедно интердисциплинарни часове, съвместна работа между различни класове и нови алтернативи на традиционната програма.
Изискването на екипа на училището беше новото пространство да е радикално различно от това на първия етаж, така че по-големите ученици да могат да го разпознаят като свое и да го превърнат в място не само за учене, но и за срещи и социализация. В същото време, то трябваше да има допирна точка с дизайна на долния етаж и да не се чувства като чуждо.
Дизайн решения
Отново решихме частично да съборим стените между трите пространства и по този начин да ги превърнем в единен център. Благодарение на сгъваемите врати, различни учебни дейности с групи ученици могат да се провеждат едновременно. Дигиталната лаборатория и мейкърспейса се обединяват в място за презентации и групова работа, а за гъвкавостта на пространството допринасят масите на колелца, които лесно могат да бъдат местени според нуждите на учащите.
Пространството за учителите също функционира отделно и може се отваря към по-голямото пространство, за да послужи за сцена, зад която актьорите чакат своето излизане. Това създава допълнителни възможности не само за по-мащабни презентации, но и за театрални представления.
За да подчертаем приемствеността с Центъра за млади иноватори, проектирахме мебелите да бъдат изработени от същия шперплат, но с различни форми и функция. Масите са по-големи и по-здрави, за да издържат не само тежки купчини учебници и техника, но и на въздействието на сериозни инструменти, с които учениците майсторят.
Подвижният дървен амфитеатър побира много зрители.
Цветовата палитра е смела и подчертава мястото на сцената със смяна на настилката и цвета на стените.
Цялостното усещане за пространството е по-зряло, но в същото време е игриво и вдъхновява ученици и учители да експериментират и да създават нови начини на обучение.
Снимки: Дориян Тодоров