Математически кошер.
клиент
10. СУ “Теодор Траянов”за кого е
Ученици и учители 1-12. класлокация
София, България
Предизвикателство
Екипа на училището има големи амбиции да постави нов стандарт за образователните пространства в България. Първа крачка към реализирането ѝ беше създадаването на иновативния STEM център “Математически кошер”. Съществуващите класни стаи и коридор обаче не можеха да бъдат обединени поради изискванията за противопожарна безопасност, както и някои конструктивни проблеми и пространствата оставаха изолирани - нещо, което е в разрив с концепцията за истински образователен център.
Желанието на директора на училището беше да запали искра в учениците и да ги направи по-ангажирани и мотивирани, особено като се има предвид, че математиката е предмет, с който децата обикновено се справят трудно.
Друго предизвикателство беше обширният, дълъг и мрачен коридор, свързващ класните стаи и тоалетните, където изискванията за противопожарна безопасност забраняваха наличието на каквито и да било мебели. Интересно е, че учениците обичаха да се мотаят там, просто защото там имаха възможност да тичат свободно. Това обаче тревожеше учителите и ежедневно създаваше значително напрежение.
Дизайн решения
Свързахме две от класните стаи с голяма сгъваема врата. Въпреки че конструкцията ни пречеше да свържем физически или визуално стаите, все пак успяхме да създадем усещане за общо пространство. Всяка зона е различна и точно това мотивира учениците да ги изследват: на едно място се сяда по групи и може да се провежда проучване; друго служи за брейнсторминг и създаване на физически и цифрови прототипи; на трето, което е свободно и с по-малко мебели, се служи за събирания, презентации и дискусии.
В интериора използвахме смели цветове, за да запалим въображението и творческата енергия на учениците. Чувствахме се сигурни да използваме такава палитра, тъй като знаехме, че децата прекарват само няколко часа седмично в STEM центъра и искахме да ги направим запомнящи се. "Червената сцена" например имитира червения килим за презентации на TEDx. Тъмносиният таван в общото пространство пък служи за фон на светлините, на който любителите на астрономията ще разпознаят някои съзвездия.
Възползвахме се от дългия коридор и решихме да адресираме нуждата на учениците от движение, като поставихме 20-метрова хоризонтална стена за катерене. Известно е, че катеренето фокусира вниманието на децата и е полезно за развитието на тялото и мозъка им. В същото време стената забавя постоянното тичане в коридора, като запазва и дори засилва социализиращата функция, за която децата жадуваха.
Снимки:
Студио Viztinct