Детска градина “Излез навън”.
клиент
Столична общиназа кого е
Деца 2-6 г., учители, възпитателилокация
София, България
Предизвикателство
В бързо разрастващата се столица има недостиг на детски градини, които да поберат всички деца на възраст между 2 и 6 години. Вече съществуващите са претъпкани с повече, отколкото могат да поемат, и споделят сходни проблеми:
Филтърните пространства, които служат за детски обувки и връхни дрехи обикновено не са директно свързани към двора за игра. Това означава, че децата не могат да преминават с тях през занималнята и за да излязат, в повечето детски градини трябва да се върнат по пътя, по който са дошли, да заобиколят цялата сграда и да излязат в двора й. Предвид факта, че всеки възпитател се грижи за около 35 деца, целият ритуал по излизане навън се превръща в логистика, която много предпочитат да си спестят и в резултат на това децата не излизат навън толкова, колкото имат нужда.
За повечето деца моментът на раздяла с родителя е негативно преживяване, което свързват с детската градина. Родителите също преживяват тежко този момент, а много детски градини дори не им позволяват да влизат вътре и те са принудени да оставят децата си на входа.
Децата прекарват повече будно време в детската градина, отколкото в дома, а в повечето детски градини усещането за дом и уют липсва. Мащабът и формата им не са съобразени с детският мащаб и очаквания за приятелска и уютна среда.
Дизайн решения
Всички занимални се намират на приземно ниво и прилежащите им филтри имат директен достъп до детската площадка. Това улеснява възпитателите при извеждането на децата навън без страха да ги загубят, докато обикалят цялата сграда. Покрити декове позволяват децата да си играят навън дори и при лошо време.
Приветливо отворено пространство при входа кани децата и техните родители да прекарат време заедно преди да се разделят. Меки люлки, хълмчета за катерене и батут подканват децата към игра. Пространството служи и като място за събития, а до него се намира салонът, който се отваря и се приобщава към него.
Мащабът на сградата е разбит и умален със силуета на къщичка, както децата го рисуват. Фасадата откъм улицата е с височината на един етаж, за да намали усещането за индустриален комбинат.
Разширен екип:
арх. Красимир Крумов, арх. Захари Меджанов, арх. Иванка Иванова, арх. Даниела Славова, арх. Анета Славова